« Travanj 2024 »

NACIONALNI PROGRAM SHEMA ŠKOLSKOG VOĆA
Autor: Administrator , 22. 1. 2014.

Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 24. siječnja 2013. donijela Nacionalni program za provedbu Sheme školskog voća za razdoblje od 1. kolovoza 2013. do 31. srpnja 2014., kao pravni temelj za provedbu te mjere, koja treba pridonijeti promoviranju zdravih prehrambenih navika i povećanju udjela voća i povrća u svakodnevnoj prehrani djece.

Cilj tih mjera je djelovati na prehrambene navike djece školskog uzrasta tj. povećanje potrošnje voća i povrća kod djece u nižim razredima osnovne škole, što u konačnici treba rezultirati smanjenjem pretilosti, dijabetesa i bolesti srca u dječjoj dobi i ograničiti unos hrane s visokim sadržajem masti, šećera i soli.

Povodom ovog programa, 21.01.2014.god. posjetila nas je dr.sc. agronomije gospođa Mirna Ceranić Sertić koja je svojim predavanjem djeci zorno putem power point prezentacije prikazala koliko je JABUKA bitna i korisna u prehrani svakog čovjeka. Slikovito je prikazala cijeli postupak koji treba obaviti kako bi se dobio ovaj slasni ljekoviti plod. Učenicima se predavanje jako svidjelo. Komentari su bili pozitivni, a bilo je i onih koji su sa oduševljenjem zaključili kako će od sada ujutro i navečer jesti jabuku kako ne bi morali prati zube.

učiteljica Danijela

Program je usklađen s okvirima sheme, koja se provodi u Europskoj uniji, a s obzirom na skorašnje članstvo Hrvatske u EU, od izuzetne je važnosti kao mjera potpore sektoru voća i povrća. U tu shemu se od 2009. uključilo 25 zemalja članica EU.

U provedbu Sheme školskog voća uključeni su, pored Ministarstva poljoprivrede i Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (APPRRR), Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Poljoprivredna savjetodavna služba (PSS), Hrvatska gospodarska komora te jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave.

Nadležnost pojedinih sudionika određena je Nacionalnim programom za provedbu Sheme školskog voća.

Ministarstvo poljoprivrede će, između ostaloga, odobriti tijelo nadležno za komunikaciju u okviru Sheme školskog voća i njegov godišnji plan aktivnosti do 30. travnja 2013., a APPRRR će, između ostaloga, do 15. ožujka 2013. objaviti javni poziv za odabir dobavljača voća i povrća u okviru Sheme školskog voća te na svojoj web stranici www.apprrr.hr objaviti do 30. travnja 2013.:

• popis dobavljača koji ispunjavaju uvjete javnog poziva i
  • popis škola koje mogu sudjelovati u Shemi školskog voća.

Poljoprivredna savjetodavna služba i jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave će organizirati predavanja na regionalnoj i lokalnoj razini s ciljem edukacije djece, njihovih roditelja, nastavnika i šire javnosti o značaju Sheme školskog voća u  pravilnoj prehrani djece u razdoblju odrastanja.

U svrhu što učinkovitije provedbe te mjere Ministarstvo poljoprivrede je donijelo i Pravilnik o provedbi Sheme školskog voća (NN br. 22 od 22. veljače 2013.) i Vodič o provedbi Sheme školskog voća, s obrascem Ugovora o pristupanju Shemi školskog voća.

Inače, Europska komisija je za provedbu te Sheme, u sklopu proračuna za poljoprivredu EU u 2013., osigurala 1,1 milijun eura, a dodatnih 275.000 eura osigurala je RH.

• popis dobavljača koji ispunjavaju uvjete javnog poziva i
  • popis škola koje mogu sudjelovati u Shemi školskog voća.